Ceny akademików

Akademiki są dwa, a nawet trzy razy tańsze od prywatnych kwater. Money.pl sprawdził ceny w różnych rejonach Polski: W zależności od miasta i standardu za miejsce w domu studenckim trzeba zapłacić od 170 do nawet 440 złotych miesięcznie.

Przez ostatnie lata akademiki zmieniły się i w wielu przypadkach nie są to obskurne nory z grzybem na ścianach. Porównując ceny przyjęliśmy, że o miejsce ubiega się student danej uczelni. Najtańsze akademiki są w Krakowie - za miejsce możemy zapłacić już 170 złotych. Z kolei najdroższe są miejsca w pokoju jednoosobowym w Lublinie, gdzie zapłacimy nawet 440 złotych za miesiąc.

Cena a standard
O cenie decyduje standard w jakim przyjdzie nam mieszkać. Dlatego wyremontowane czy nowsze akademiki mogą być o 50-100 złotych droższe od tych o niższym standardzie. Większość uczelni systematycznie modernizuje swoje domy studenckie. Dlatego coraz mniej jest miejsc, w których jest jedna wspólna łazienka na całe piętro, a pokoje to 4-6 osobowe hangary.
Najpopularniejszym sposobem jest teraz zestawianie pokojów w tzw. boxy. Taki box składa się z dwóch, maksymalnie czterech dwuosobowych pokoi na które przypada jedna łazienka, a czasami nawet kuchnia.

Średnia cena miejsca w akademiku

Miasto

Pokój jednoosobowy

Pokój dwuosobowy

Pokój trzyosobowy i większy

Białystok

250-310*Gdańsk

225-350

200-300

od 185

Kraków

-

około 300

od 170

Lublin

340-400

250-370

od 210

Łódź

około 300

od 250

od 210

Olsztyn

330

265-365

265-310

Poznań

340-425

270-360

260-300

Szczecin

335-430

300-315

od 240

Warszawa

350-380

350-400

270-290

Wrocław

320-400

300-380

280-340

źródło: Money.pl
* niezależnie od wielkości pokoju

Koszt miejsca w dwuosobowym pokoju przeważnie mieści się w granicach 250-350 złotych za miesiąc. Chociaż są oczywiście odstępstwa. Przykładowo w akademiku Uniwersytetu Warszawskiego segment z dwoma dwuosobowymi pokojami i łazienką to wydatek ok. 400 zł od osoby. Politechnika Warszawska wyceniła takie mieszkanie na ok. 330 - 350 złotych. Z kolei na Politechnice Gdańskiej ceny dwójek zaczynają się już od ok. 200 złotych. Uniwersytet Wrocławski dysponuje 6 akademikami, a za miejsce w pokoju dwuosobowym zapłacimy od 295 do 380 złotych.

Luksus kosztuje
Zdecydowanie najdroższe są pokoje jednoosobowe. Ceny zaczynają się najczęściej od 330 złotych. Najdroższy pokój jaki znaleźliśmy oferuje Uniwersytet Medyczny w Lublinie, gdzie jedynka to wydatek 440 złotych. Ceny powyżej 400 złotych znaleźliśmy też we Wrocławiu, Poznaniu i Szczecinie. Pozytywnie zaskoczył nas Gdańsk, gdzie w akademiku Politechniki jednoosobowy pokój kosztuje ok. 230 złotych. Na SGGW za ok. 350 złotych możemy dostać jedynkę. Za luksus samotnego mieszkania na Politechnice Warszawskiej trzeba zapłacić 380 zł. Na UW takiego luksusu w ogóle nie ma.

Wspólna łazienka, własny kabel

Mimo, że nie wszędzie mamy zapewnioną prywatność podczas kąpieli to we wszystkich akademikach bez problemu połączymy się z internetem z własnego pokoju. W każdym domu studenckim jest stałe łącze. Niektóre wyposażone są nawet w telewizję kablową.


Za jedynkę w Lublinie w zależności od uczelni należy zapłacić 330- 440 złotych. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej oferuje pokoje za 330 złotych, jednak większość z nich przeznaczona jest dla studentek - samotnych matek lub osób niepełnosprawnych. Dla reszty zostają pokoje 2-3 osobowe. O 30 złotych taniej oferuje swoje pokoje Katolicki Uniwersytet Lubelski. Minusem akademików KUL jest podział ze względu na płeć.

Na pewno wygodnym rozwiązaniem są pokoje małżeńskie. Oferuje je Politechnika Wrocławska. Za duży taki pokój zapłacić trzeba 500 złotych, a za mały 400 złotych. Pokoje te są wyposażone w łazienkę. Jednak o taki pokój starać się mogą tylko małżeństwa.

Stabilne ceny i pełne obłożenie

Pytając o ceny, sprawdzaliśmy również jak zmieniły się od zeszłego roku. Okazuje się, że uczelniane cenniki są bardziej stałe niż ceny na stancjach. Większość ze sprawdzonych uczelni nie zmieniła cen od zeszłego roku lub wprowadziła jedynie nieznaczne podwyżki.

Niestety, akademików jest znacznie mniej niż zainteresowanych studentów, a uczelnie na razie nie myślą o powiększaniu bazy noclegowej o kolejne domy studenckie. - Ruch cen kwater prywatnych ma duże znaczenie na zainteresowanie akademikami. Jeśli ceny idą w dół to większość studentów szuka lepiej usytuowanych kwater. Jeżeli ceny idą w górę to obserwujemy większe zainteresowanie akademikami - mówi Leszek Śliwa, z ośrodka informacji i promocji UJ.


Źródło: Piotr Kucharski http://www.money.pl/

Comments

Great article

Really great post, Thank you for sharing This knowledge.Excellently written article, if only all bloggers offered the same level of content as you, the internet would be a much better place. Please keep it up! cheap hotels in singapore cheapest hotels in singapore singapore budget hotels singapore hotel deals

The particulars and exact

The particulars and exact recommendation are insurance specifically what I was wanting. I’ve book marked and will definitely be returning.business insurance Thanks for the information in this blog.The posting in this site is very cool and also car insurance interesting Dodge Fuel Pump

Great post

It is a very informative and useful post thanks it is good material to read this post increases my knowledge.online dating sites

web design company

It was really nice to study your post. I collect some good points here. I would like to be appreciative you with the hard work you have made in skill this is great article.web design company

Wie der Autokredit online

Wie der Autokredit online getestet wird. Eine gute Finanzierung abschliessen.

Eine Finanzierung testen. Wie

Eine Finanzierung testen. Wie der Ratenkredit funktioniert. Eine Karte bestellen. Einfach Riester abschliessen Wieso die Prepaid Kreditkarte so beliebt ist. Eine Kreditkarte testen.

Einen Haftpflichtversicherung

Einen Haftpflichtversicherung machen. Die Privathaftpflichtversicherung abschliessen Den Rechtsschutzversicherung finden Eine Mastercard kostenlos beantragen. Den Privatkredit abschliessen.

Your site is good Actually, i

Your site is good Actually, i have seen your post and That was very informative and very entertaining for me. Thanks for posting Really Such Things. I should recommend your site to my friends. Cheers. Oldsmobile Alero Power Steering Rack

e myślą o powiększaniu bazy

e myślą o powiększaniu bazy noclegowej o kolejne domy studenckie. - Ruch cen kwater prywatnych ma duże znaczenie na zainteresowanie akademikami. Jeśli ceny idą w dół to większość studentów szuka lepiej usytuowanych kwater. Jeżeli ceny idą w górę to obserwujemy większe zainteresowanie akademikami - mówi Leszek Śliwa, z ośrodka informacji i promocji UJ. dissertation proposal | statistics assignment | essay writing

From the perspective of a

From the perspective of a test developer, there is great variability with respect to time and effort needed to prepare a test. braindumps / a+ braindumps / ase braindumps / ccda braindumps / ccent braindumps / ccia braindumps / ccie braindumps / ccip braindumps Likewise, from the perspective of a test taker, there is also great variability with respect to the time and needed to obtain a desired grade or score on any given test.
Wspierają:
logo   logo   logo
Organizatorzy:
logo   logo   logo   logo